top of page

21.04.2023

Światowy Dzień Ziemi - przewodnik po obchodach

concept-arm-with-leaves-globe.jpg

Światowy Dzień Ziemi – kiedy? Co można zrobić na Dzień Ziemi?

Nadchodzi Dzień Ziemi – jak dbać o naszą planetę? To bardzo ważne pytanie, które pojawia się nie tylko przy okazji tego święta. W naszym artykule doradzamy, co można zrobić na Dzień Ziemi. Odpowiadamy także na pytanie, kiedy jest Dzień Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest obchodzony na całym świecie. Organizowane są akcje mające na celu promowanie akcji sprzątania wybranych terenów. Prawda jest jednak taka, że dbanie o naszą planetę powinno być praktykowane przez nas wszystkich każdego dnia. Dlatego postanowiliśmy zebrać kilka porad, co można zrobić na Dzień Ziemi i nie tylko. Jak dbać o naszą planetę, zaczynając od własnego domu? A dokładnie kiedy obchodzimy Dzień Ziemi? Wszystkie odpowiedzi poniżej!

Dzień Ziemi – kiedy wypada?

Światowy Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzimy 22 kwietnia, a więc wiosną. Inne nazwy, z którymi możemy się spotkać, to wymieniany już Międzynarodowy Dzień Ziemi lub po prostu Dzień Ziemi.

 

Jaki jest sens organizowania Dnia Ziemi? Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że ma on na celu szerzyć dobre nawyki w społeczeństwie (nie tylko tym najmłodszym), uczyć życia zgodnego z naturą, a także tłumaczyć nam, jak być bardziej eko! Nie wiesz jak? Szukasz pomysłu, co można zrobić na Dzień Ziemi? Jak dbać o naszą planetę przez cały rok? O tym w dalszej części artykułu!

save-world-ecology-environmental-conservation-perforated-paper-recycle.jpg

Co można zrobić na Dzień Ziemi? Dobre nawyki przez cały rok!

Jak dbać o naszą planetę? Zacznij od swojego sposobu życia. Utrwalaj dobre nawyki, a dopiero później świadomie przekazuj tę wiedzę kolejnym osobom. Twój dom to pierwsze miejsce, w którym powinieneś zwrócić szczególną uwagę na swoje ekologiczne (lub dotychczas mniej ekologiczne) zachowanie. Od czego zacząć?

Zdarza Ci się zwykle wyrzucać lekko uszkodzony sprzęt do śmietnika? A może pozbywasz się nawet tych urządzeń (lub innego wyposażenia), które są jeszcze sprawne, ale już Ci niepotrzebne? Nie jest to

Domowy recykling

Mask group.png

dobry nawyk! Prawda jest taka, że niemal z każdego produktu jesteś w stanie wykorzystać choćby kilka z jego części do innego celu. Jeśli jednak nie, zamiast wyrzucać wszystko to, co dobre, może warto kogoś tym obdarować? Zastanów się, czy dany przedmiot nie przyda się komuś z członków rodziny czy jednemu z Twoich znajomych. Pomyśl, jak inaczej mógłbyś wykorzystać dane urządzenie w swoim domu. Na pewno jednak nie podejmuj pochopnych decyzji o wyrzucaniu wszystkiego do kosza na śmieci. Oczywiście praktykuj tę zasadę nie tylko w Dzień Ziemi, ale przez cały rok.

Zakupy z własną torbą

Codzienne wizyty w sklepie zmuszają Cię do przynoszenia do domu i magazynowania w nim jednorazowych woreczków foliowych? Nie jest to z pewnością dobra praktyka! Lepszym rozwiązaniem będzie jedna torba bawełniana, która nie dość, że nie zajmie dużo miejsca w kuchennej szafce, to w dodatku będzie wytrzymała na większe obciążenia. Nada się więc znakomicie nawet do zrobienia sporych zakupów.

Segregacja śmieci

Segregowanie śmieci wydaje się najpopularniejszym sposobem na życie zgodne z naturą. Umieść w swojej kuchni kilka mniejszych koszy na poszczególne odpady. Segreguj szkło, papier, tworzywo sztuczne, odpady bio czy puszki. Staraj się mimo wszystko ograniczać zakupy produktów umieszczonych w plastiku. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i bardzo dobrze zdajemy sobie z tego sprawę, ale warto choć spróbować. Gdyby każdy dołożył nieco swojego wysiłku, aby żyć zgodnie z naturą, nasza planeta byłaby nam wdzięczna – i to nie tylko w Dzień Ziemi.

plant-growing-tree-bark.jpg

Wybierz rower zamiast samochodu

Samochód wiąże się z dużą wygodą. Możemy nim dojechać niemal dokładnie w wybrane miejsce. Ale zastanów się, czy nie warto czasem zrezygnować z tego środka transportu i wybrać bardziej przyjazny dla środowiska sposób przejazdu? Wsiądź na rower, a nie tylko planeta będzie Ci wdzięczna, ale także Twój organizm. Zobaczysz, że z czasem wyjdzie Ci to na zdrowie! Jeśli jednak nie lubisz się przemęczać, to może komunikacja miejska? W zależności od miejsca, w którym mieszkasz, wybierz autobus, tramwaj lub pociąg.

Nie zostawiaj włączonego światła w pokoju

Staraj się zawsze wyłączać światło, gdy opuszczasz dane pomieszczenie w swoim domu czy mieszkaniu. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz na to zwracać uwagę, wejdzie Ci to błyskawicznie w nawyk. Po niedługim czasie będziesz robił to bez zastanowienia, co przełoży się choćby na nieco niższe rachunki za energię elektryczną.

Oszczędzaj wodę

environment-background-melted-earth-global-warming-design.jpg

Jak oszczędzać wodę? Choćby tą prostą czynnością zwłaszcza podczas codziennego mycia zębów – zawsze zakręcaj kran. W dodatku sprawdź, czy prawidłowo pracuje. Jeśli zauważysz, że kropelki skapują z jakieś jego części, to znaczy, że wymaga on renowacji. Może wydawać Ci się, że nieco ubywającej wody niczego nie zmienia. Jest jednak zupełnie inaczej! Kropelki spływają bowiem przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy znajdujesz się w łazience czy toalecie.

Butelka na wodę z filtrem

Bardzo popularne rozwiązanie w obecnych czasach – zwłaszcza dla tych, którzy świadomie chcą dbać o naszą planetę. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w jedną z butelek, które są dodatkowo wyposażone w specjalny filtr, dzięki któremu możemy czerpać wodę z kranu i zdrowo ją spożywać. Zrezygnujesz tym samym z częstego zakupu wody w butelkach plastikowych, a w konsekwencji zredukujesz liczbę odpadów z tworzywa sztucznego.

Jak dbać o naszą planetę w Dzień Ziemi? Sprawdzone sposoby!

Co się robi w Dzień Ziemi? Jak obchodzić 22 kwietnia? Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań na to, jak zorganizować sobie wolny czas w tym konkretnym dniu. Oprócz wspomnianych już sposobów na kształtowanie dobrych nawyków przez cały rok warto skupić się również na kilku innych pożytecznych czynnościach, które w Dniu Ziemi nabiorą wyjątkowego dla nas znaczenia.

Co zatem warto zrobić w Światowy Dzień Ziemi?

Makulatura do punktu skupu

Oj, zdziwisz się, jak wiele makulatury uda Ci się zebrać w swoim domu! Wystarczy, że przejrzysz wszystkie szafki, regały czy szuflady, a na pewno zgromadzisz wiele starych gazet, kartonów, gazetek reklamowych czy różnych papierów, które od dawna zalegają w Twoim mieszkaniu. Nie ma sensu ich dalej magazynować. Zdecyduj, które z nich nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia sentymentalnego i zawieź makulaturę do wybranego punktu skupu.

Zbieraj śmieci niedaleko miejsca zamieszkania

Wybierz się na krótki spacer (o ile pogoda pozwoli w tym dniu) i postaraj się zebrać śmieci chociaż w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy, że poświęcisz godzinę wolnego czasu, a na pewno uda Ci się uzbierać worek śmieci, które były porozrzucane w Twojej okolicy.

Zasadź drzewo

group-asian-diverse-people-volunteer-teamwork-environment-conservationvolunteer-help-picki

Jak wszystkie inne propozycje, możesz i to zrobić w inny dzień. Ale jednak warto zdecydować się na symboliczne zasadzenie drzewa 22 kwietnia, a więc wtedy, gdy wypada Dzień Ziemi. Jeśli nie masz możliwości na podjęcie się takiego kroku (brak większego placu czy działki rekreacyjnej), to może któraś z mniejszych roślin, np. krzew? Liczy się przecież sam gest!

nnp.png

Jak widzisz, dbać o naszą planetę możesz (i powinieneś) nie tylko wtedy, gdy wypada Dzień Ziemi, ale także przez cały rok. Warto to robić, aby pozytywnie wpłynąć na otaczające nas środowisko. Miej na uwadze, że dzielisz ten świat z pozostałymi ludźmi, którzy najprawdopodobniej chcieliby go widzieć w dobrych, kolorowych barwach. Jeśli i Ty życzysz sobie czystej planety, postaraj się o nią należycie dbać.

Zacznij od przynajmniej kilku z powyższych propozycji!

Przygotowane przez fundację charytatywną

Nadzieja Na Przyszłość

Mask group.png
bottom of page