top of page

Natan Nowikov, 6 lat

Nowikow Natan urodził się przedwcześnie, w 32 tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze matki pojawiły się poważne komplikacje związane ze stanem przedrzucawkowym: gwałtownie wzrosło ciśnienie, której lekarzom nie udało się ustabilizować. Natan cierpiał na niedotlenienie. W tej sytuacji lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu, ratując życie zarówno matki, jak i dziecka.
Gdy Natan przyszedł na świat, nie oddychał samodzielnie. Spędził miesiąc na oddziale intensywnej terapii, podłączony do respiratora. Kolejne trzy miesiące przebywał w szpitalu. U chłopca zdiagnozowano wodogłowie, a w wieku 2,5 miesiąca neurochirurdzy założyli mu shunt.
Badanie MRI ujawniło krwotok w mózgu Natana, co doprowadziło do poważnego uszkodzenia mózgu oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Mimo tych wyzwań, Natan rozwijał się dobrze – zaczął podnosić głowę, uśmiechać się i sięgać po zabawki. Jednak wszystko się zmieniło, kiedy w wieku 8 miesięcy doznał pierwszego napadu padaczki. Po tym incydencie stracił nabyte umiejętności i przestał się rozwijać. Diagnozowano u niego zespół Westa.
Znaczącą poprawę przyniosła dieta ketogeniczna, zalecona przez epileptologów, kiedy Natan miał rok. Po sześciu miesiącach dieta przyniosła oczekiwane efekty i Natan zaczął się ponownie rozwijać. Chociaż nadal jest na diecie, udało się odstawić leki przeciwpadaczkowe.
Następnie u Natana zdiagnozowano atypowy autyzm. Mimo to, jest to chłopiec bardzo inteligentny, potrafi mówić, choć ma trudności z komunikacją.
Teraz, w wieku sześciu lat, Natan potrafi siedzieć pewnie, wstawać przy wsparciu, stać i chodzić z minimalnym wsparciem. Potrafi samodzielnie poruszać się przez około minutę, ale traci równowagę przy pierwszej napotkanej przeszkodzie.
Każdego dnia uczestniczy w zajęciach z fizjoterapeutą, logopedą oraz korzysta z terapii integracji sensorycznej. Są one dla niego niezmiernie ważne.
Natan to chłopiec pełen życia. Uwielbia bawić się zabawkami, kąpać się, chodzić po bieżni, oglądać filmy o kosmosie i dinozaurach. Szczególnie pasjonuje go fizjoterapia. Traktuje każde zajęcia jak prawdziwe święto. Jego fizjoterapeuci podkreślają, że Natan jest niesamowicie wytrwały i z entuzjazmem przyswaja nowe umiejętności.

Dziękuję wszystkim za pomoc!
Zebrane:
 14500 zl
100%
bottom of page